Odpowiedni dobór opon

Opublikowane przez
Odpowiedni dobór opon

Bezpieczeństwo jazdy to zagadnienie, któremu poświęcono już wiele pozycji naukowych, książek, artykułów w czasopismach, wykładów, pogadanek i tak dalej. Nieustannie prowadzone są szkolenia i spotkania, które mają uczyć kierowców bezpiecznej jazdy, sprawiać, by na drogach było mniej wypadków, ograniczać ilość ciężko rannych i śmiertelnie potrącanych.

Powstają liczne kampanie społecznie zachęcające do zabierania kluczykom osobom nietrzeźwym czy zwiększenia uwagi w okolicach przejść dla pieszych. Warto pamiętać jednakże o tym, że to, czy jesteśmy bezpieczni na drodze i czy nie zagrażamy też innym osobom to nie tylko wypadkowa naszego zaangażowania w proces prowadzenia samochodu – ma na to także wpływ stan techniczny auta i jego dostosowanie do panujących warunków atmosferycznych: w lecie niezbędne są na przykład opony letnie 195/70r15c, w zimie – ich zimowe odpowiedniki.

Niestety, każdego roku nadal wiele osób ginie na drogach z powodów związanych z nieodpowiednim ogumieniem: albo jadąc samochodem wpadają w poślizg i uderzają w drzewo, bo ich letnie opony nie wytrzymały kontaktu ze śniegiem lub wręcz lodem, albo, jako piesi, zostają potrąceni przez osoby, które nie zmieniły opon na zimowe. To bardzo smutne, tym bardziej, że takim wypadkom można bardzo łatwo zapobiec. Jedyne, co trzeba zrobić, to wymienić opony letnie 227/70r15c i inne na zimowe wtedy, gdy zapowiadane są opady śniegu i mróz, a nie dopiero wtedy, gdy śnieg już pada od jakiegoś czasu. Warto o tym pamiętać.

, ,

2 Komentarze do “Odpowiedni dobór opon”

  1. NorbertSikorski pisze:

    Wymieniacie opony sami czy jedziecie do warsztatu? Ja w tym roku chyba dam się obsłużyć w tej kwestii, starość nie radość.

  2. Klaudyna pisze:

    Przecież ten tekst to same oczywistości! Naprawdę nie rozumiem, jak ktoś może mieć problem z tym, żeby na czas wymienić opony, przecież to nie trwa długo i kosztuje ile, z 50 zł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To top ↑